Kompostowanie w gospodarstwach domowych odpadów ulegających biodegradacji
Domowe kompostowanie to dobre rozwiązanie na odzysk odpadów organicznych, gdy mieszkańcy mają dostęp do ogródka lub podwórka. Do kompostownika mogą trafić miękkie odpady ogrodnicze, papier/karton oraz obierki warzywne itp.
Wyróżniamy dwie podstawowe metody kompostowania:
- kompostowanie w pryzmie
- kompostowanie w kompostowniku
Kompostowanie w pryzmie jest nieco prostsze i nie zmusza nas do budowy kompostownika, dzięki czemu ograniczamy koszty związane z pozyskaniem materiału nawozowego. Z kolei zaletami kompostowników są: większa estetyka, utrzymanie kompostu w uporządkowanej formie, oraz zabezpieczenie przed wiatrem i wysuszaniem przez promienie słoneczne.
Niezależnie od tego czy będziemy stosować kompostowanie w pryzmie, czy w kompostowniku, powinniśmy zastosować te same zasady formowania poszczególnych warstw materiału przeznaczonego do kompostowania.
W pierwszej fazie na dno układamy około 20 cm warstwę połamanych gałęzi i gałązek, z których najgrubsze układamy na spodzie – jest to tzw. warstwa drenażowa.
W drugiej fazie tworzymy warstwę pochłaniającą składniki mineralne wymywane przez wodę z wyższych warstw pryzmy _ tutaj stosujemy: torf, ziemie ogrodową, słomę itp. Następnie układamy kolejne warstwy materiału które przekładamy ziemią. Wysokość pryzmy nie powinna przekroczyć 1,5 metra. Pryzmę okrywamy ziemią lub torfem.
Zakładając kompost warto ustrzec się przed popełnieniem takich błędów jak:
- dodawanie resztek roślin które były porażone przez choroby,
- dodawanie związków wapnia ( wapń pozbawia azotu substancje organiczne),
- umieszczenie kompostu w dołach lub zbiornikach betonowych ( ograniczenie dostępu powietrza).
W celu zachowania prawidłowego procesu rozkładu, co około 2 miesiące należy przemieszczać warstwy kompostu, w taki sposób aby warstwy wierzchnie znalazły się pod spodem. Dla przyśpieszenia procesu możemy nasączać pryzmę rozcieńczonym roztworem dojrzałego kompostu lub wprowadzić do pryzmy preparaty biodynamiczne.